Новина: След терора над учителка в с.Градец от „Подкрепа“ искат мерки в помощ на преподавателите, работещи с ромски ученици
(Категория: Образование)
Публикувано от pamedia
Friday 08 February 2013 - 09:06:27


Юлиян ПетровВ писмо до медиите от председателя на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ Юлиян Петров се заклеймява терора на ромската ученичка в сливенското село Градец над учителка, в резултат на което преподавателката е получила тежка телесна повреда.
В писмото се казва още: 


„Синдикатът поиска извънреден съвет при Министър Воденичаров, за обсъждане и предприемане на мерки в помощ на учителите, работещи с ромски ученици.
Синдикат „Образование“ за пореден път поставя горещия проблем на образователната система при интеграция на ромите в България. За огромно съжаление този проблем не се решава, а се разраства все повече. Все по трудна е работата на учители и директори в училищата с ромски ученици, защото там законът за народната просвета, правилникът и наредбите са само една голяма препоръка. Педагози и персонал в тези училища са забравени, не само от Бога, но и от община, държава и институции. И ако наказателните мерки и лостове за учителя в другите училища са поне малко ефективни, то в ромските училища тази ефективност е равна на нула. Оценките на ромските ученици са само метод за поощрение, но не и измерване на знания и умения. Отсъствията на ромските ученици не се отразяват. Огромна е дискриминацията в училищата с ромски ученици към децата от българската общност. Различните методи, безкрайните компромиси и нееднаквото оценяване на постигнатите резултати към българи и роми, поставя българските ученици в крайно неравностойна среда и отнема равния им шанс за следващо развитие.
По данни на синдиката над 15% от ромските ученици отпадат от образователната система след начален етап, но броят на необхванатите роми, който е застрашителен, е по – големият проблем.
Шансът на България  да помисли за европейски норми при спазване на законите, е да интегрира ромското население. Но израснали извън училище, ромите вече са заразени от неизлечима болест – болестта на изолацията, неравния шанс и политическата зависимост. Болестта на беззаконие и престъпност.
Синдикат „Образование“ е категоричен, че без образование, ромите няма да се научат на законност и гражданственост и затова приветства ранното задължително предучилищно образование. Но синдикатът е също категоричен, че българското училище и българският учител не могат да се справят сами, а трябва да им се помогне.
Дори в новия закон за училищното образование няма текстове, регламентиращи различни мерки и подпомагащи стратегии, които биха помогнали на учителите в тези училища.
Синдикат „Образование“ ще настоява пред МОМН да се отпусне финансова помощ за учителката от с. Градец за получената телесна повреда по време на работа с ромски ученици.
Синдикатът ще настоява да се гарантират животът и здравето на всички учители в  България, работещи с ромски ученици.
Учителите от КТ „Подкрепа“ за пореден път поставят въпроса за изработване на ромски стандарт в образователната система с олекотен режим на присъствие и оценяване, който да помогне на ромските ученици и спре дискриминацията към българските деца и ученици.“





Новина от ПА МЕДИЯ Пазарджик
( http://www.old.pa-media.net/news.php?extend.4001 )


Време за изпълнение: 1.1551 сек., 0.0119 от тях за заявки.