Новина: Тодор Попов покани авиомоделистите отново на световно в Пазарджик
(Категория: Спорт)
Публикувано от pamedia
Monday 03 September 2012 - 12:08:34

avio_final1.jpgНа официалната церемония по закриването на  Световното първенство по авиомоделизъм за кордови модели на площад "К. Величков" в Пазарджик към всички участници беше отправена покана от името на кмета Тодор Попов през следващата 2013 година в Пазарджик отново да се състои кръг от Световната купа. На церемонията по закриването бяха изпълнени химните на победителите, имаше и богата концертна програма.

В рамките на състезанието в клас F2A- скоростни модели испанецът Луис Парамон  все пак успя да запази лидерството си от първия старт и с 302,4 км/ч грабна титлата, а на бившия световен шампион Кен Морисей-Англия не стигнаха само две стотни от секундата и с 302,0 км/ч остана втори и сребърен медал. Българските състезатели така и не успяха до края на първенството да си настроят двигателите на максимални обороти и останаха чак след 30-то място.

avio_final2.jpgВ клас F2B- акробатичните модели, словенците Игор Бургер  и Арександер Щрек и във флайофите не позволиха на никой да ги изненада- 1093,03 т. за Игор и световна титла, 1053,58 за Алекс и сребро, а чехът Юри Вежмола изненадващо изпревари с безупречните си фигури американеца Паул Валкер и грабна бронза. Класирането за българите и тук е в дъното на таблицата, Ангел Марганов-56-ти, а Светослав Синапов 61-ви. При юношите световен шампион стана Димитри Ванягин с 1017,58 т, а среброто спечели Павло Кононенко-Украйна. За отборното класиране първи се наредиха американците, следвани от китайците и украинците.

avio_final3.jpgВ клас F2C- тим рейсинг /въздушната Формула-1/, тандемът Фитжералд/ Елиънс-Австралия , на финалната права позволиха на Андреев и Воробьов да ги изпреварят с цели 2 секунди / 6 мин. 19,1 сек. на 200 обиколки за фитала/ и световна титла за руснаците. Българският тандем Йотов/Колев изостанаха с цели 2,5 минути и 43 място. При юношите се наложи тимът на Украйна- Макаренко/Шляхов с 6 мин. и 48,7 сек. За отборното класиране се наложиха руснаците, следвани от Франция и Украйна.

Битките във въздушния бой – клас F2D /комбат/ и в последния финален ден продължиха с невероятни изпълнения за зрителите. Почти нямаше битка сред 18-те екипажа да няма преки тарани и разбиване на основния модел, поради което и времето беше удължено до 18:00 ч, а това доведе и до забавяне на церемонията по награждаване и официалното закриване в 19:30 ч. Световен шампион, само с една загубена битка на финала стана Аудрюс Растенис- Литва, сребро за Игор Трифонов-Русия и бронз за Игор Дементиев –Молдова.От българският отбор „най-добре” се представи Ромео Дончев с две победи на четвъртфинала и 29 място. Отборната купа тук спечелиха молдовците, следвани от Латвия и Испания.