Новина: Учител и общественик от Възраждането: 155 години от смъртта на Кесарий Попвасилев
(Категория: Култура)
Публикувано от pamedia
Wednesday 01 November 2017 - 12:27:47

1 ноември – Ден на народните будители

УЧИТЕЛ И ОБЩЕСТВЕНИК ОТ ВЪЗРАЖДАНЕТО
155 ГОДИНИ ОТ СМЪРТТА НА КЕСАРИЙ ПОПВАСИЛЕВ


  
Едни от най-ранните и ценни документи в Държавен архив – Пазарджик са документите във фонда на Кесариий Попвасилев Той е от първите учители в Пазарджик. Роден през 1805 г. в Казанлък, в семейство на свещеник, Кесарий завършва образованието си в Рилския манастир при Неофит Рилски, с когото поддържа приятелство и кореспонденция. Отначало Кесарий е учител в родния си град, след това в Панагюрище и в началото на 1841 г. идва за първи път в Пазарджик, където се установява окончателно след 1854 г. През другото време учителствува в Пирдоп, Плевен, Стара Загора, Пловдив. Причината да се установи за постоянно в Пазарджик донякъде е и лична – женитбата му. От брака си има две дъщери Харитина и Мариола. Дълго след това в Пазарджик живее и внучката му Екатерина Аргирова.
Записки на Кесарий по география
В зависимост от метода на преподаване и съдържанието на учебния материал в своето развитие българското възрожденско училище преминава през три етапа – килийно, взаимноучително и класно. Въвеждането на взамно-учителната метода в Пазарджишкия край е свързаво с името на Кесарий Попвасилев. В Пазарджик Кесарий отначало е учител в махалата Канлъ кавак (сегашния квартал Чиксалън), където изкарва две години, след което се премества във Варошкото взаимно училище. Като педагог той е наследник на методите на обучение и възпитание, въведени в образователната система от неговия учител Неофит Рилски.

За своето време Кесарий Попвасилев се проявява като енциклопедична личност. Притежавал е богата библиотека от руски, сръбски и гръцки книги. С тяхна помощ се опитва да съчинява учебни ръководства по граматика, аритметика, история, география и др. През 1853 г. съставя списък на 214 съчинения от областта на математиката, езикознанието, медицината, политиката, историята, астрономията и др., с цел тези книги да се използват от българското училище. Превежда учебници от руски език.
Записки по граматика и история

Навсякъде, където работи се изявява не само като талантлив учител, но и като много способен просбописец. Съчинявал е писма, молби, благодарности, запитвания на българи, сдружения и др. Пример в това отношение е писмото на Т. Пазарджишката община до Грънчарския еснаф в Пазарджик относно събиране помощи за постилане с плочи църквата “Св. Богородица” Освен че преподава църковно пеене Кесарий е и черковен певец. Опитва се да композира литургични молитви. Към края на живота си работи и като общински писар. Проявява се и като лечител. До нас е достигнал лечебник – тетрадка с рецепти за лекарства срещу разни болести. След близо 30-годишен педагогически стаж умира на Велики четвъртък (между 23 март и 10 април) 1862 г. в Пазарджик.
По-голяма част от документите във фонда са свързани с просветната и обществена дейност на Кесарий Попвасилев през Възражденето. Запазени са тетрадките му по черковнославянска и българска граматика, аритметика, история, география, астрономия и др., тетрадки със записки за преподаването по взаимната метода. Проповедите, словата, поученията, преписвани от Кесарий, са задоволявали, както потребностите му като църковен певец, така и потребностите на българския народ от нравственост и вяра. Няколкото писма, едно прошение, нареждане разкриват друга страна от неговата народополезна дейнст – тази на общественик. От кореспонденцията интерес представлява писмото на Неофит Рилски до Кесарий от 1839 г.

Записки по аритметика

Нонка Нейчева 
Държавен архив - Пазарджик



Новина от ПА МЕДИЯ Пазарджик
( http://www.old.pa-media.net/news.php?extend.15036 )


Време за изпълнение: 0.0948 сек., 0.0152 от тях за заявки.