Новина: Пазарджишките корабомоделисти – без медал от 20-то Световно първенство
(Категория: Спорт)
Публикувано от pamedia
Tuesday 01 August 2017 - 08:00:41

Корабомоделизъм

В Пазарджик завърши 20-то Световно първенство по корабомоделен старт за скоростни модели- класовете А/В. На уникалната спортна база в парка „Остров  Свобода“, след проведените над 450 старта от 90 състезателя се получиха и следните резултати:

в клас А1- до 3,5 куч.см, с 211,020 км/ч, златен медал и световна титла спечели украинеца Андрей Смолников, среброто завоюва неговият баща Олексей Смолников с 201,794 км/ч, а бронза стана притежание на руснака Владислав Демошкин- 180,180 км/ч. Българският състезател от Варна- Владимир Миров с 178,218 км/ч, остана четвърти, пазарджишкият- Кирил Димитров е седми с 166,667 км/ч. При юношите се явиха само трима състезатели и шампионска титла не се полагаше и със 178,218 км/ч  победи русначето Антон Блинов с 178,218 км/ч,  а пазарджиклията Константин Димитров не успя да запише редовен старт.

В клас А1Е- с електродвигатели, с нов световен рекорд победител стана Олексей Смолников от Украйна, а очаквано втори отново е Андрей – 224,439 км/ч, а за бронза се пребори Владимир Анфалов от Русия-214,541 км/ч. При юношите с нов световен рекорд и 206,660 км/ч постави Алиса Долгих от Русия.

В клас А2- до 6,5 куб.см Владимир Миров успя след драматична борба и оспорвани стартове, да се пребори за единствения медал за България – бронзов с 203,851 км/ч, среброто спечели украинеца Андрей Смолников- 206,186 км/ч, а с върховното си постижение от 212,,264 км/ч, световен шампион стана Александър Барбин-Русия, тук българина Рафи Хорсикян- Кърджали със скромните 114,650 км/ч остана едва единадесети.

В клас А3- до 10 куб.см за пореден път титлата стана притежание на член от арменската фамилия Шахазизян- Бабкен, който по категоричен начин наследи брат си Арман- миналогодишният рекордьор и стана новият световен шампион с 220,049 км/ч. Сребърното отличие отиди при руснака Владислав Демошкин с 216,606 км/ч, а бронза остана за Александър Иванин- 211,268 км/ч. Нашият Кирил Димитров , не успя да запише успешен старт. При юношие в този класотново нямаше достатъчно състезатели и шампиони не бяха излъчени, а най-малкият от арменците- Володя Хартуниян записа 189,076 км/ч и 157,895  за нашият Антон Йотов от Русе В най-масовият и с най-голямо българско участие клас В1- модели с въздушен винт и двигатели до 2,5 куб/см, до последно се надявахме за втори медал и то от пазарджишкият състезател Седеф Дончев, който до последно водеше с 262,774 км/ч, но надеждите пропаднаха  със стартовете от последния ден. Силните изяви на арменците и руснаците отпратиха нашите след челото и Дончев остана пети, а останалите българи /всички пловдивчани/ завършиха: Божидар Танев- шести с 259,740 км/ч, Георги Говедарски – седми и 254,958 км/ч, Асен Танев- осми с 253,165 км/ч, а другият пазарджиклия- Спас Влайков отиде на 16-то място със скромните 186,335 км/ч. При юношите, също броят на участниците беше мвалрък и се зачетоха само постигнатите резултати, като победи миналогодишният европейски шампион  Златомир Кузмов от Пловдив с 220,859 км/ч, пред арменчето Мартин Шбатиян-205,245 км/ч, а останалите юноши и Константин Димитров от Пазарджик не записаха успешни опити.

В електро класът В1Е руснакът Фарид Ишметов също постави нов световен рекорд с фантастичните 271,556 км/ч, пред другият руснак Дмитрий Долгих- 268,657 км/ч, но при юношите , другото  русначе отне рекорда на Алиса и с  248,276 км/ч Тимерхан Ишметов стана първи.

20-то Световно първенство по корабомоделен спорт за скоростни модели показа напредъка на арменските, украинските и руски състезатели в гоненето на високи скорости и поставянето на нови рекорди , а от другата страна - застоя и изоставането на германците, англичаните и най-вече на българите, коментира змс Димитър Ганчев. Българските национали в предходните години, винаги са имали по 3-4 призьори и рекордьори от Световни и Европейски първенства. Надяваме се, че БФКС ще си направи съответните изводи и през следващите години ще се стремим към възвръщане на челните позиции. Това се отнася и за Модел яхт клуб-Пазарджик, който вече втора година остава без медал и се наслаждава само на суперлативите и похвалите за отличното домакинство и отличните условия, предоставяни на чуждестранните гости, коментира още председателят на пазарджишкия клуб.

В края на августпредстои Световното за моторни радиоуправляеми модили в Унгария, а в началото на септември в Каварна е Европейско за настолни модели.