Новина: 70% от данъчните и 30% от всички бюджетни приходи на Община Панагюрище се формират от минната промишленост
(Категория: Икономика)
Публикувано от pamedia
Friday 07 July 2017 - 17:29:19


Панагюрище



В регионите с развита добивна индустрия безработицата е по-ниска, а заплатите са по-високи. Това е основният извод  в изследването  "Оценка на макроикономическото значение на минерално-суровинната индустрия в България,  извършено от Фондация "Бауерзакс" и икономистите на "Индъстри Уоч Груп". Изследването бе представено на семинар "Устойчивото развитие на минната индустрия - шанс за устойчиво развитие на регионите", организиран от "Асарел-Медет".

В сравнителен план данните между регионите със сходни профили, но с различно развитие на минната промишленост след 89-та година, показват, че нивата на заетост са по-високи, а безработицата - по-ниска там, където добивната промишленост се е развила след приватизационните процеси.  
ПанагюрищеЗа разликата между общините Панагюрище и Септември и за неизкушените от статистиката ситуацията е известна, но фрапиращ е примерът в сравнителен план между Панагюрище и Кюстендил. Благодарение наличието и развитието на този вид индустрия  Панагюрище изпреварва по-всички показатели областния град Кюстендил,  където през 90-те мината в Осогово окончателно затваря. Коефициентът на заетост е с 8,3% по-висок от този на областно ниво, а средната заплата в минната индустрия в Панагюрище е 4,1 пъти по-висока от тази в областта, според данните на "Индъстри Уоч".

Добивната и преработваща индустрия са структороопределящи за местната икономика, пък е заключението на експертите от Института за пазарна икономика. Те посочват ръста на средната работна заплата от 58% за периода 2008-2015 година, благодарение  бързото възстановяване на местната икономика от кризата. Заплатите в общината превишават значително средните за областта и за страната нива, като през 2015 година са били с около 200 лева по-високи от тези за България. 

Дългосрочното устойчиво развитие на "Асарел-Медет" АД ще продължи да бъде основният приоритет пред ръководството и целия екип на компанията, увери Александър Чобанов - директор "Човешки ресурси" в "Асарел-Медет".

През 2016 г. успешно са изпълнени седемте фирмени програми за дългосрочно устойчиво развитие на компанията. По тях са инвестирани близо 122 милиона лева в проекти за модернизация, развитие на минерално-суровинната база, енергийна ефективност, екология, безопасност на труда, развитие на човешкия капитал и корпаритвно развитие. Годишното изпълнение на фирмената програма за екология възлиза на  на 4,8 млн. лв, с които се обезпечават системите за мониторинг, различнти екологични проекти и дейността на трите пречиствателни станции на дружеството.

"На 3 километра от рудника  върху рекултивирано насипище вече се отглежда  лавандула, развитието на минната индустрия пряко или косвено подпомага развитието и на другите индустрии, те са в синергия, включително и със селското стопанство", поясни Чобанов.

В семинара взе участие и председателят на местния парламент инж. Христо Калоянов, който подчерта значението на "Асарел-Медет" за развитието на общината. Компанията формира 70% от приходите от местни данъци и такси и 30% от всички бюджетни приходи на Община Панагюрище. Калоянов  открои и  редицата успешни публично-частни партньорства: Спортната зала "Арена Асарел", обновения  хотел "Камен град", Трезорът за съхранение на Панагюрското съкровище, МБАЛ "Уни хоспитал". "И то във време, в което Законът за публично-частното партньорство не работеше", отбеляза председателят на общинския съвет.

Панагюрище




Новина от ПА МЕДИЯ Пазарджик
( http://www.old.pa-media.net/news.php?extend.14355 )


Време за изпълнение: 0.0665 сек., 0.0085 от тях за заявки.