Новина: Равногорското съкровище отива в Берген, Норвегия
(Категория: Култура)
Публикувано от pamedia
Tuesday 13 June 2017 - 15:18:51



Равногорско съкровище


Античното Равногорското съкровище, което се пази в Регионален исторически музей - Пазарджик, ще гостува в сборна изложба, посветена на тракийското наследство, която ще бъде експонирана в Градския музей в Берген, Кралство Норвегия за периода септември – декември 2017 г. Изложбата е с наименование „Легенди в злато. Тракийски съкровища от България“.

В изложбата ще участват експонати от 12 български музеи, един от които е именно РИМ-Пазарджик, това е чест за нас, сподели директорът на музея Борис Хаджийски. Изложбата се финансира от Двустранния фонд за сътрудничество по Програма БГ08 „Културно наследство и съвременни изкуства“ и Програма БГ11 „Изграждане на капацитет и институционално сътрудничество“.

Музеят ще получи парична компенсация за предоставяне на своите експонати в изложбата. Част от средствата ще бъдат използвани за планиран и желан ремонт - на зала "Археология", където да бъде създадено повече място за археологическите забележителности от пазарджишкия край.

Съкровището от Равногор е открито от археолога Георги Китов през 1987 г.  в близост до с. Равногор при проучване на тракийски могилен некропол. Съкровището е било положено в цепнатина на скала и покрито с насип от пръст. То представлява сребърни апликации за конска амуниция. Състои се от начелник, седем кръгли апликации и наниз от сребърни мъниста.  Начелникът е уникален – няма друг подобен, открит в българските земи. Шест от апликации се групират по двойки, които са изпълнявали функцията на набузници от двете страни на конската грива. Първата двойка е с бюстове на Атина с шлем с гребен, с щит и копие. Втората двойка е с бюстове на Нике, чиито крила са предадени с подробности. Третата двойка са бюстове на богинята Артемида. Последната апликация е била поставена на гърдите на коня. Изобразеното божество вероятно е синкретичен образ – съчетава атрибути на Аполон, Нике, Дионис и показва тракийска традиция.
Съкровището се датира в III -II в. пр.Хр.
Участвало е в изложби в Швейцария, Белгия, Германия, Франция, Испания, САЩ, Япония.
В две от другите проучени могили са открити куполни гробници. Засега те са най-високо разположените (1300 м. вис.) и с най-големите кръгли камери в Тракия. Изградени са от плочести камъни без спойка. Гробниците се датират в IV- I в. пр.Хр. Те вероятно дълго време са били използвани като мавзолеи (или светилища), преди да бъдат засипани. Ограбени са още в древността, сочат археологическите изследвания. 



Новина от ПА МЕДИЯ Пазарджик
( http://www.old.pa-media.net/news.php?extend.14182 )


Време за изпълнение: 0.0922 сек., 0.0175 от тях за заявки.