Бизнесменът Благо Солов иска областният да прати в съда решението за продажбата на части от театъра
Бизнесменът Благо Солов, собственик и управител на верига мебелни магазини "ЯВОР", в качеството си на гражданин, както самият той уточнява, е подал възражение до областния управител на Пазарджик и районната прокуратура във връзка с две решения на Общинския съвет в Пазарджик, с които за продажба бяха обявени две заведения в сградата на театъра.
В писмото до двете институции Благо Солов определя решенията като незаконосъобразни и се обръща към областния управител с искане да ги обжалва пред Административния съд. Благо Солов посочва, че Общински съвет – Пазарджик, приемайки със свои решения реда за приватизация и утвърждавайки тръжните книжа, въвежда допълнителни изисквания към потенциалните участници в тръжните процедури, които според него нарушават принципа на равнопоставеност. Става въпрос за ограничаване на правото за участие в търга. Според решението на ОбС “Право на участие в търга при равни условия имат физически и юридически лица, които нямат непогасени парични задължения към Община Пазарджик, както и задължения по чл. 87, ал.6 от ДОПК. В случай, че участникът е търговец по смисъла на Търговския закон, допълнително изискване към него е да не е в ликвидация, да не е обявен в несъстоятелност и да не е в открито производство по несъстоятелност.”
Позицията на бизнесмена е, че "независимо от общото задължения да сме изрядни данъкоплатци, наличието на неплатени каквито и да са фискални или други задължения не може да ограничава правата ни да придобиваме или се разпореждаме със собственост".
Друг съществен порок на взетите решения са въведените ограничителни изисквания по отношение на юридическите лица в производство по несъстоятелност. Няма законова пречка със съгласието на синдика и кредиторите, лице в производство по несъстоятелност да придобиват имущество, посочва Благо Солов. Производството по несъстоятелност по своята същност е една оздравителна процедура целяща обезпечаване вземанията на кредиторите и подобряване състоянието на дружеството. Тя не води задължително към неговата ликвидация, а дава възможност на дружеството да извършва всички действия, които биха довели до подобряване на финансовите му показатели и защита на кредиторите. В този смисъл, подобно ограничение на правата на юридическите лица е незаконосъобразно, смята бизнесменът. Според него с въвеждането на допълнителни изисквания Общински съвет Пазарджик е надвишил правата си на компетентност и е въвел допълнителни тежести към участниците в приватизационната процедура, които Законът за приватизацията и Наредбата за търговете и конкурсите не предвиждат.
В съобщение до медиите Благо Солов заявява и личната си позиция, че двете решения за продажба на части от сградата на театъра не отразяват обществените интереси, не спомагат за съхраняване на традицията и културата и са израз на политическа и управленска недалновидност.
"Неведнъж част от общинските съветници са показвали, че ги е страх да имат и отстояват лично мнение, ако то се различава от мнението на Кмета на общината. С подобно лицемерие те не само не му помагат, а и категорично показват, че са склонни да вземат решения, поддавайки се на политически или икономически натиск. Знам, че администрацията и Кметът полагат сериозни усилия да направят града ни едно по-добро място за живеене, включително като продават ненужната общинска собственост. От личен опит обаче знам, че всеки греши, и сегашното искане за продажба е грешка", заявява Благо Солов. Той декларира и готовност да използва всички предвидени в закона методи за спиране на тази разпродажба и прави крачка в тази насока с възражението си, адресирано до областния управител и прокуратурата.
Позицията на Благо Солов по отношение на продажбата на части от театъра не е нова. Той е заявявал неколкократно своето мнение, още при първото решение за приватизация на имотите, дори лобира пред един от кандидатите да не участва в обявената от общината процедура.
Тази страница е видяна: 1520