Посланикът на Япония ще е гост на Празника на розата в Стрелча
Негово Превъзходителство извънредният и пълномощен посланик на Япония в България Макото Ито ще е гост на Празника на Розата в Стрелча, съобщи кметът Иван Евстатиев. Сред официалните гости е и Виктор Баженов- Директор на Руския културно- информационен център, а също и голяма делегация от град Есентуки, сред които има и представители на бизнеса, проявили интерес към търговията с продукти от розово масло.
В програмата за празника са предвидени посещения на две розоварни: "Розариум" и "Българска роза", демонстрации на лечебните свойства на продуктите от маслодайна роза, както и възстановка на ритуала розобер, а също концерти и изпълнения на творчески състави. Вечерният концерт е с участието на Илия Ангелов, Митко Щерев, Владислав вълчев и Николина Чакърдъкова. Празничната програма ще завърши със светлинно шоу.
Първият празник на розата е отбелязан на 15- ти юни 1996- та година. Организиран е от община Стрелча и „Българска роза- Пловдив” ЕАД. Сред гостите на празника тогава са били председателя на Народното събрание акад. Благовест Сендов, народни представители, кметове на общини. Първата стрелчанска „Царица роза” е Рени Георгиева с подгласнички Мария Мърхова и Недялка Атанасова. Тогава е проведено и първотошествие на младостта, красотата и цветята. През 1996- та година на председателя на НС е връчено и предложение за приемане на закон за розите.
В община Стрелча има 6 хиляди декара маслодайни рози. 1 000 човека са ангажирани с отглеждането им. За производството на 1 кг. розово масло са необходими 3.5-4 тона розов цвят. Годишно в община Стрелча се произвеждат около 1, 5 тона розово масло.
През тази година изкупната цена за килограм розов цвят се движи между 2.60 и 2.70 лв. Добивът е около 450 килограма розов цвят от един декар, което се равнява на средното за страната количество.
Маслодайнта роза се отглежда в община Стрелча от най- дълбока древност. Предполага се, че е пренесена от Изтока. Най- разпространената маслодайна роза е от вида „Rosa Damascenа”. Според санскритската литература дестилацията и получените при дестилацията продукти, са били познати на старите индийци. Науката сочи, че и персийците също са познавали розовото масло. Първите по- подробни сведения за дестилацията на розите са открити в съчиненията на арабския историк Ибн Халдин. Той твърди, че розовата вода още от 8-ми, 9-ти век е важна търговска стока на персийците, която се продавала в Европа, Китай и Южна Индия.
Тази страница е видяна: 1807