Земеделски производител Александра Стоянова "бутна" методиката за санкции на ДФ "Земеделие"
На снимката: Александра Стоянова с отличие от конкурса "Фермер на Тракия"Методиката за отказване, намаляване и отмяна на финансовата помощ по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), утвърдена от Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ), се оказва незаконна. Това става ясно от решение на Върховния административен съд (ВАС) №6808/08.06.2020 по административно дело № 9424/2019г.
Жалбата срещу подзаконовия нормативен акт е подадена от младия земеделски производител от Пазарджик Александра Стоянова. Тя е собственик на телеугоително стопанство с 500 животни в село Боримечково, което отговаря на всички европейски изисквания.
Методиката е от 1 юни 2016 г. През 2019 г. тя е обжалвана от Александра Стоянова във ВАС като се оспорва валидността ѝ, тъй като правната същност на Методиката представлява подзаконов нормативен акт, но издателят на акта не притежава материална компетентност на издаването му. Юрисконсултите на фонда оспорват твърдението и заявяват, че методиката не е нормативен подзаконов акт, не поражда самостоятелни права и задължения за ползвателите по подмярка 4.1 и няма директен ефект. Върховният административен съд с решение от 8 юни постанови в полза на жалбоподателя, че методиката отговаря на всички критерии за нормативен административен акт. Изпълнителният директор на ДФ „Земеделие" обаче не е овластен нито от Конституцията, нито от закон да издава подзаконови нормативни актове. „Същият е действал като административен орган с властнически правомощия без изискуемата, в тази връзка, компетентност. Съгласно чл. 2, ал. 1 от Закона за нормативните актове, нормативни актове могат да издават само органите, предвидени от Конституцията, или от закон”, е записано в решението на ВАС.
Констатираният порок е от естество, което обуславя недействителността на оспорения нормативен административен акт, поради което следва да се прогласи нищожността му, заключава ВАС, с което всъщност обявява, че директорът на Фонда няма право и компетентност да издаде подобен акт. По тази методика обаче през годините са санкционирани много земеделски стопани.
Решението по административно дело № 9424/2019 не е окончателно, то може да бъде обжалвано в 14-дневен срок пред петчленен състав на Върховния административен съд.