Символиката на българската носия, звуколечение, пеещи купи и куполни къщи - част от програмата на БЕГЛИКА 2019
Фестивалът „Беглика“ е готов да посрещне ценителите на алтернативната култура между 14-18 август в сърцето на Родопите. Програмата на единадесетото издание на събора предлага богата палитра от активности за малки и големи, сред които живи образователни игри, пленери за детски рисунки и маски на животни, йога и паневритмия, планински преходи, какаова церемония, звуколечение, куполно строителство, символика на българската носия и числата, театрални спектакли, лекции по здравословно хранене и социално предприемачество и много други. Също така музикалната сцена ще бъде по-тиха от обикновено, защото ще се озвучава с „етерни” тонколони, а на нея ще се качат музикантите от Мерак Стандарт, Zeyra, Vataff Project, Dharba и няколко съобщностни проекта.
Цялата програма може да намерите тук:
https://bit.ly/2Gi27LD.„Тази година се радваме на изключително голям интерес от страна на сътворци на фестивалното съдържание. Получихме над 120 творчески предложения и буквално препълнихме програмата месец преди началото на събора, което е нагледен пример, че общностната връзка и взаимната подкрепа са силно застъпени”, сподели Георги Мавров, съосновател на БЕГЛИКА и ХОРОДЕЯ. „Интересът се дължи на всички промени, които въведохме във формàта на фестивала, и най-вече на новосъздадения „Фонд на заедност”, чрез който общността ще подкрепи няколко каузи с потенциал да генерират социална промяна към добро и устойчивост”.
Кои проекти ще бъдат подкрепени?
Каузите, които ще бъдат представени в рамките на фестивала и ще търсят дългосрочна подкрепа под формата на труд, знания и средства, включват:
Ятото - семеен резидентен център в с. Горна Бела речка за учене и спокойно общуване на цялото семейство.
Планина, обичам те! – кауза, която сприятелява младите хора между 9-14 години с планината и ги учи как да се учат от нея, да я обичат и закрилят.
Хранкооп – кооперативно начинание за чиста храна, което обединява стотици малки земеделски производители.
Резиденция „Баба” - инициатива, която свързва млади хора от градовете с възрастни в обезлюдяващи се села.
Хородея>
ДАР - уеб платформа за сътрудничество, базирано на личен принос под формата на дигитални активни за размяна на блага (ДАР).
Живи игри – настолни игри, които развиват добродетели в децата като взаимопомощ, доверие и емпатия, като в същото време ги обогатяват със знания от различни сфери (растения, билки, занаяти, изкуства и др.).