RSS емисии



 
 Мобилна версия

ИНСТИТУЦИИ
oblast.pngcomunpaz.png
odmvr.pngobs2.png
tdnap.jpgrzipz.png
riosv.pngcpms.png
Това е архивен сайт на PA media.
Актуалният сайт е на адрес: pa-media.net
100 години от смъртта на Илион Петков Стамболиев
ИЗТЪКНАТ УЧИТЕЛ, ЧИТАЛИЩЕН ДЕЯТЕЛ, ДАРИТЕЛ, ОБЩЕСТВЕНИК
100 години от смъртта на Илион Петков Стамболиев





Роден е на 2 август 1865 г. в Пазарджик. Завършва Пловдивската мъжка гимназия. Жени се за Фанка Ръжанкова, дъщеря на поборника Иван Ръжанков и внучка на Никола Д. Ръжанков – близък приятел и съратник на Васил Левски.В продължение на тридесет и три години работи като учител в Пазарджик и в страната. За няколко години е директор на Девическата гимназия в Пазарджик, окръжен училищен инспектор на Пазарджишката, Пещерската, Панагюрската, Ихтиманската околии, които до 1900 г. са в състава на тогавашния Пазарджишки окръг, на Берковското учебно окръжие.Във връзка с учителската му дейност има заслуги за изграждане и укрепване на гимназиалното образование в Пазарджик, откриване на VI и VII класове в Девическата гимназия в Пазарджик, преминаване на Мъжката гимназия в града на държавна издръжка.
Илион Стамболиев. [1909 г.]

Той е и активен читалищен деятел. Повече от осемнадесет години (до края на живота си) е председател на читалище “Виделина”. Много усилия полага за обогатяване и модернизиране на читалищната библиотека. Илион Стамболиев е един от малцината пазарджиклии, които дават значими парични помощи за строежа на читалищната сграда във вид на облигации. Съдейства за уточняване годината на основаване на читалище “Виделина”. През 1904 г. по предложение на Илион Стамболиев се определя патронния празник на читалището на “Свети Дух”. Илион Стамболиев заедно с Иван С. Войводов, Михо Стефанов, Петко Машев, Тодор Ив. Мумджиев имат най-голям принос за утвърждаване на читалище “Виделина” в началото на века като едно от най-богатите и уредени читалища в страната. А за самия Пазарджик то става средище на културния живот. Дава подслон и на други организации и дружества.
С колеги и ученици от Т. Пазарджишкото мъжко класно училище. [1891 г.]С учители и ученички от Девическата непълна гимназия. 1908 г.

Илион Стамболиев подпомага дейността на женско дружество “Просвета”, спортно дружество “Еледжикски юнак”, дружество “Червен кръст”, член е на комитет “К. Величков”, който събира средства и построява паметник на видния пазарджишки литератор и общественик.Той се проявява и като гражданин, винаги съпричастен към проблемите на родния си град. Противопоставя се на искането на Фердинанд през 1902 г. остров “Свобода” да се превърне в царска резиденция. При повторното си настояване през 1911 г. Фердинанд отново среща съпротива, както от Градския съвет, така и от гражданството начело с Илион Стамболиев. За свободолюбивото му поведение Фердинанд го уволнява от учителското място в Пазарджик и го изпраща за две, три години в Каваклии (Тополовград). Последвалото абдикиране на Фердинанд е причина острова да остане притежание на пазарджиклии.

Поздравителен адрес от Т. Пазарджишките класни учители по повод 25-годишната учителска дейност на Илион Стамболиев. 11 ноем. 1911 г.
С танцовия състав при Девическата непълна гимназия. 9 май 1909 г.
Илион Стамболиев (първият, вляво) с членовете на Комитета за създаване на Читалищен съюз. Сливен, 27 септ. 1910 г.

Типично за политическите възгледи на Илион Стамболиев е неговото русофилство, на което остава верен до края на живота си, макар че заради него е понасял доста оскръбления от политическите си противници.Той не е съгласен с политиката на Стефан Стамболов и на 24 април 1894 г. в квартал “Чиксалън” говори на митинг срещу неговото управление. Министерството на просвещението веднага го уволнява като учител. До падането на Стефан Стамболов Илион Стамболиев не получава назначение в Пазарджик. Той е в ожесточена вражда с Тодор Ив. Мумджиев. Когато е на власт Народнолибералната (Стамболовата) партия Тодор Ив. Мумджиев става училищен инспектор и уволнява веднага Илион Стамболиев.Вземе ли властта Народняшката (Народната) партия Илион Стамболиев се отнася по същия начин с Тодор Мумджиев. Илион Стамболиев е един от инициаторите да се свика Учредителен конгрес на българските читалища и да се основе Читалищен съюз през 1911 г. Член е на първия Учредителен комитет на Съюза.
В Държавен архив – Пазарджик е запазено завещанието на Илион Стамболиев, от 15 авг. 1915 – авг. 1919 г., чрез което дарява: ”на трите си малолетни деца Мария, Олга и Любомир по 5 000 лв. – 15 000лв.; на Мъжката и Девическа гимназии в града – 10 000 лв.; на читалище “Виделина” – 1000 лв.; на читалище “Св. Костадин” – 1 000 лв.; на дружество “Успех” – 1 000 лв.; на Т. Пазарджишката община – 5 000 лв.; на Училищното настоятелство в с. Калугерово – 5 000 лв.; на църквата “Св. Богородица” – 1 500 лв.; на женско дружество “Просвета” – 1 500 лв….” По-надолу в завещанието четем: “На жена ми и децата ми пожелавам здраве и дълголетие и ги съветвам: да имат любов и съгласие помежду си, по-малко да говорят, повече да мислят, да бъдат скромни, трудолюбиви, пестеливи и честни във всяко отношение. Ако живеят в съгласие и мир и ако се зачитат и слушат по-умните и по-справедливите, ще могат с това, което им оставям, всички последователно да добият желаното от мене за всеки висше образование или да се захванат с търговия, които не могат или не желаят да се учат и да станат добри и полезни хора за себе си, за обществото и за отечеството...” След тежко и продължително боледуване Илион Стамболиев почива на 16 юли 1918 г. в Пазарджик. До последния си дъх той е човек с морал и устои, последователен патриот с възрожденски идеализъм – с любовта си към народа и родния град, съпричастен към болката на човека, чувствителен към всяка неправда, с вяра в доброто. Документите за неговия личен фонд са дарени на Държавен архив – Пазарджик от сина му Иван Илионов Стамболиев и от внучките Людмила Василева Стамболиева и Фани Богданова Стамболиева, на които архивът благодари за родолюбивия жест.


Нонка Нейчева

Държавен архив - Пазарджик








Тази страница е видяна: 1436

 Публикувано от: pamedia на Monday 16 July 2018 - 17:12:52

За коментари, обсъждания, мнения, предложения отиди във Форум НОВИНИ и избери или създай тема

изпрати на приятел изглед за печат


Подобни новини :
ЛИЧНОСТИ, СЪБИТИЯ, ФАКТИ
НИКОЛА МАРИНОВ
(110 години от рождението и 35 години от смъртта на видния съгражданин)
195 години от рождението и 145 години от смъртта на Кара Никола Ангелов
Три години и половина кръвнина за смъртта на пешеходец
20 години от смъртта на пожарникаря Кръстьо Стоянов в училището в Белово
Днес се навършват 85 години от смъртта на Маестро Георги Атанасов
Призвание - творец (25 години от смъртта на актрисата Христина Сотирова)
Учител и общественик от Възраждането: 155 години от смъртта на Кесарий Попвасилев
22 септември 2011 г. - 90 години от смъртта на Патриарха на българската литература Иван Вазов
Държавен архив - Пазарджик: 30 години от смъртта на литературния критик Борис Делчев
С ПРЕКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГОЛЕМИЯ ТВОРЕЦ (70 години от смъртта на художника Георги Машев)



Този сайт използва e107, който се разпространява с условията, залегнали в GNU GPL Лиценза.
Политика за употреба на бисквитки (cookies)////Политика заповерителност
Време за изпълнение: 1.3993 сек., 1.3248 от тях за заявки.