RSS емисии



 
 Мобилна версия

ИНСТИТУЦИИ
oblast.pngcomunpaz.png
odmvr.pngobs2.png
tdnap.jpgrzipz.png
riosv.pngcpms.png
Това е архивен сайт на PA media.
Актуалният сайт е на адрес: pa-media.net
Мариана Бойрикова
На Пазарджик с любов!

m_boyri2.jpgИ пак е май. До късна вечер абитуриентите огласят града - броят, пеят, танцуват … Защото са млади и бъдещето им е пълно с възможности. За разлика от нас - средно младите, средно зрелите и средно възрастните (изобщо средните хора), перманентни скептици и песимисти, които вечно търчим по задачи и забравяме да живеем. Обръщаме се назад и проектираме живота си в миналото, вместо в бъдещето. Макар то също да е пълно с възможности. Но за нас те са по-скоро неизвестност, която плаши.


И пак е май - месецът, в който най-много празнуваме. Зимата е отдавна забравена, грее топло слънчице, въздухът е свеж, ухае на цъфнали дървета. Културният календар е пълен със събития, а улиците - с хора, които се разхождат, пазаруват, радват се или се ядосват, говорят по телефона, хапват нещо на крак, разговарят, наблюдават ...
Сигурно се питате, скъпи читатели, какво ли ми е станало, та така съм го ударила на сантимент и романтика, вместо на критика. Ами, има нещо такова! Остарявам и аз и все по-честичко поглеждам назад във времето. Опитвам се да намеря хубавото в своя живот и да забравя лошото. Макар че, … мъчна работа!
Та, точно в тези прекрасни майски дни, натоварени с толкова емоции, винаги си спомням за цветята на моето детство - божурите и розите, които носехме на любимите учители за празника на славянската писменост - бели, жълти и червени, толкова уханни, че по целия широк свят

не открих парфюм с по-красив аромат.
През май пълнеха езерото на Стадиона. Паркът преливаше от зеленина, хората се разхождаха до късна вечер, а влюбените се криеха по разни тайни местенца и се целуваха. Ние също, уж тайно, ги следяхме и се кикотехме, защото тази работа ни се струваше страшно глупава и безсмислена. Големите върби, с надвиснали над езерото клони, ни примамваха да се залюлеем над водата и ние го правехме, пищейки от ужас и възторг едновременно (сега го наричат адреналин). А когато имаше футболен мач, булевард „Г.Бенковски” се пълнеше като за манифестация - цели тълпи бавно се придвижваха към Стадиона, за да участват във великата емоция -

наш`те срещу ваш`те , в яростна битка за победата.
И аз ходех понякога с баща ми, но понеже бях мъничка, нe виждах нищо от големите чичковци и лелички с високи фризури, които седяха около мен, люпеха семки, скачаха, викаха и се караха. Но пък виждах високите тополи около стадиона, току до металната ограда - непреодолимо изпитание и за най-ловките гратисчии. Дърветата опираха клони в небето и сигурно оттам всичко се виждаше, но … нали все пак бях на мач?! Пред стадиона важно се разхождаше милиционер, окачил свирка на врата, и щом се чуеше пронизително изсвирване, това беше знак, че преследването започва. Зяпачите се скупчваха на пътя, а милиционерът  самоотвержено търчеше подир тумбата гратисчии (повечето дечурлига) и макар рядко преследването да се увенчаваше с успех, облаците прах след акцията напомняха на добрите граждани, че има власт и тя се грижи за реда, спокойствието и правилността на нещата.
А вечер, когато светваха уличните лампи, децата от квартала обикаляхме улиците и ловяхме светулки - красиви светещи точици, които прилежно затваряхме в буркани, но, уви, на другия ден те ставаха невидими. Големите стари дървета, от двете страни на улицата, преплитаха клони над шосето и ние безгрижно тичахме под тях, защото вечер коли почти нямаше,

а тишината така нежно се прегръщаше с мрака,
че се чувствахме като в друг свят - вълшебен.
В почивните дни грабвахме летните кънки и отивахме в градинката пред Минералната баня. Само там имаше асфалт, а и в тази градинка караха големите „майстори”. Те правеха невероятни пируети, слънца и други подобни чудесии, за които ние, момичетата от крайните квартали, можехме само да мечтаем.
Вече ученичка в гимназия „Иван С. Аксаков”, всяка сутрин минавах през Пазара, по Мехкемето, край Театъра, градинката пред Младежкия дом, Дома на българо-съветската дружба (Часовника) и Профсъюзния дом (сега кино) - все по един и същи маршрут, който 3 години по-късно преминах като щастлива абитуриентка, придружавана от рояк възторжени роднини.
По онова време често ходехме на театър. От гимназията ни «задължаваха» за тези посещения, но ние и така отивахме с удоволствие, защото

само който не е ходил на театър, не се е влюбил в него завинаги.
Помня «Албена» с Катя Паскалева, «Час пик» с незабравимия Кирил Варийски, невероятния «Януари» на Йордан Радичков с Кирил Кавадарков в ролята на Кръстословицата - постановка, останала завинаги в личната ми класация НАЙ за изкуство. На същата сцена се изявяваше и Оперетният театър на Пазарджик. Оттам се лееше музиката на Калман, Лехар и Щраус, а ние, притихнали в залата, с наслада попивахме онова прекрасно и безсмъртно нещо, което се носеше във въздуха и ни опияняваше - музиката. Пак любов завинаги!
В събота и неделя ходехме и на кино. Пред «Млада гвардия» (сега „Одеон”) в празнични дни беше пълно с хора. Гойко Митич и каубойските филми на ДЕФА пълнеха салоните, а въпросът «Гледа ли филма тази седмица?» беше резонен. Градската мълва - единствената, но винаги проверена реклама, никога не ни подвеждаше.

Напълнихме големия салон на киното със сълзи,
като гледахме по няколко пъти великолепната продуция на Франко Дзефирели «Ромео и Жулиета». И макар че имахме чудесна учителка по литература, не тя, а филмът ни накара да започнем репетиции за училищна постановка на великата шекспирова трагедия. «Кажи защо си тук и как дойде/ градинската стена е тъй висока,/ а тук е смърт за теб./ Спомни си кой си ти!?» - вдъхновено репетирахме в междучасията, а разпределението на ролите се превърна в битка по-велика и от тази за Ватерло.
След училище отивахме на Острова - разхождахме се, говорехме си, мечтаехме. Е … понякога правехме и глупости, но кой не е.

И после … поехме по своя път.
1-2-3 … - броят абитуриентите. Така брояхме и ние.
Една част от нас вече не са тук, други - дори не са на този свят. Но всички бяхме част от Пазарджик - градът, в който се родихме, градът на нашето детство и младост, градът, в който живяхме - щастливо или не и градът, който ще ни изпрати в последния ни път. Всяка сграда, всяко дърво, улица, площад, Реката, Канала, Острова, Земята и Небето над нас носят спомени, пълни с радост и болка.
И макар че днес не трополят файтони край Градската градина,
тополите на Стадиона вече ги няма,
тишината на Острова потъна във времето,
паметниците стават все повече, а хората - по-малко,
дърветата намаляват, а бетонът превзема града като сиво безлично чудовище,
и е по-важно е да имаш интернет, отколкото приятел,
това е същият град.
Градът, който обичаме и който ще остане завинаги в нас.
Където и да сме!

Честит празник, Пазарджик!

Мариана Бойрикова























Тази страница е видяна: 2169

 Публикувано от: pamedia на Wednesday 18 May 2016 - 12:20:29

За коментари, обсъждания, мнения, предложения отиди във Форум НОВИНИ и избери или създай тема

изпрати на приятел изглед за печат


Подобни новини :
За германските вурстчета - с любов!
Мариана Бойрикова
Мариана Бойрикова:
За миналите златни дни и старата любов …
Океан от любов към театъра в Пазарджик
За историята на родния град Пазарджик - с любов и отговорност
Поздрав от инж. Мариана Китина - директор на ПГМЕТ-Пазарджик
Гергана Гетова представи новата си стихосбирка „До кръв от любов” пред Ротари – Пазарджик
Мариана Шотева беше избрана за ръководител на Административен съд - Пазарджик втори мандат
Общинската организация на Жени ГЕРБ - Пазарджик номинира председателя си Мариана Вишева за втори мандат
В края на седмицата Пазарджик отново ще е "Океан от любов"
В Пазарджик започва седмото издание на театралния фестивал "Море от любов"



Този сайт използва e107, който се разпространява с условията, залегнали в GNU GPL Лиценза.
Политика за употреба на бисквитки (cookies)////Политика заповерителност
Време за изпълнение: 1.3025 сек., 1.2553 от тях за заявки.